Новгород-Сіверська центральна бібліотека:

від історії до сьогодення

Новгород-Сіверський здавна був відомим культурним центром України. Здавна в ньому були і бібліотеки. Першою бібліотекою була князівська, адже з 1097 року місто стало столицею Новгород-Сіверського князівства. Академік Д.С. Лихачов відмічав, що автор “Слова о полку Ігоревім“ користувався новгородським варіантом “Повісті временних літ”, яка була в князівській бібліотеці.

На протязі багатьох віків створювалась велика бібліотека при Новгород-Сіверському монастирі. Ця бібліотека неодноразово згадується в 17 столітті. Значний вклад в розвиток монастирської бібліотеки вніс єпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський Лазар Баранович . При ньому в другій половині 17 століття при монастирі був відкритий скрипторій, де створювались ілюстровані рукописні книги. Одна із них “Служебник“ 1665 року і зараз зберігається у фондах історичного музею в Москві і вважається в числі найкращих українських рукописних видань того часу. Поповненню бібліотеки сприяла також створена Лазарем Барановичем в 1674 році друкарня – перша на лівобережній Україні.

З переїздом Л. Барановича в Чернігів, а пізніше після ліквідації Новгород-Сіверського намісництва, бібліотека монастиря значно зменшилась на користь Чернігова .

В 1782 році Новгород-Сіверський став центром намісництва, що сприяло пожвавленню громадського життя, перетворенню його в 1770 –1790 роках в значний культурно- політичний центр північної Гетьманщини. В цей час стали відкриватися бібліотеки при навчальних закладах.

В 1789 році була відкрита найбільш фундаментальна бібліотека чоловічої гімназії. В 1860 році в ній було вже 5758 томів. Комплектувалась вона не тільки за державний рахунок. Значні пожертвування вносили вихованці гімназії, громадськість міста і повіту, вчені і письменники. Перше найбільше пожертвування було в 1793 році від дочок померлого генерального хорунжого Миколи Ханенка – вони подарували 123 книги із його бібліотеки, видані на латинській, французькій, німецькій і польській мовах. Цікаво, що в 1805 році в гімназичній бібліотеці було 543 книги, із них 172- на іноземних мовах. В бібліотеці Чернігівської гімназії в цей час було 413 книг, із них 3- на іноземній мові.

В “ Исторической записке о Новгород-Северской гимназии” згадується багато новгород-сіверців, які дарували книги в гімназичну бібліотеку. Частіше за всіх це робив Михайло Йосипович Судієнко, багатий місцевий поміщик, голова Київської археографічної комісії, дослідник і видавець. Він не тільки передав в різний час в бібліотеку 578 книг з особистої бібліотеки, неодноразово жертвував на її потреби значні грошові суми, а і особисто заснував бібліотеку при гімназичному пансіонаті. В 1806 році в повітовому училищі була створена бібліотека з книжковим фондом 1156 томів, в 1841 році – учнівська бібліотека при місцевій гімназії з книжковим фондом в 572 томи, в 1854 році – бібліотека Єврейського училища – 323 томи, в 1875 році були відкриті бібліотеки в жіночій гімназії і в 2-х класному міському повітовому училищі.

Асигнування губернським земством в ознаменування одруження Олександра II – 6000 крб. на відкриття бібліотек дало можливість і Новгород-Сіверському земству здійснити давно назрілу потребу у відкритті народних бібліотек. Вирішено було відкрити народні бібліотеки в Олтарі, Шатрищах, Костобоброві , Середино Буді, Жадові, Мефодіївні, Орлівці, Грем’ячі та Новгороді-Сіверському . І ось в 1898 році в місті для дорослого населення відкривається земська народна бібліотека з книжковим фондом 649 книг. На жаль, земство мало виділяло коштів на поповнення книжкового фонду, що призвело до його зменшення і втрати авторитета у населення .

24 жовтня 1899 року в Новгороді-Сіверському при чайній кураторства товариства тверезості відкрилась громадська бібліотека. Про це свідчить дарчий надпис на книзі М.Костомарова “ Богдан Хмельницький “ т. 2., яка знаходиться у фонді рідкісної книги центральної районної бібліотеки :"Приносится в дар Новгород-Северской общественной библиотеке в день ее открытия 24 октября 1899 года, от Ивана Гавриловича Лакиды"

дарчий надпис

Зі звіту народної бібліотеки- читальні за 1900 рік видно, що чайна знаходилась у центрі міста. Згодом бібліотека була переведена в інше приміщення, надане міською думою.

Створювалась громадська бібліотека, очевидно, на кошти товариства тверезості і пожертвування громадськості міста . Уже в 1899 році в бібліотеці було 2000 книг і виписувалось 11 журналів. Можна припустити, що при відкритті бібліотеки значну частину її фонду складали книги, подаровані заможними жителями міста.

Громадська бібліотека стала міською і до 1917 року закріпилась як міська. В одному з архівних документів за 1920 рік згадується про перевезення книг «из бывшей городской библиотеки» при створенні першої радянської центральної бібліотеки ( районної) . Так що її фонд став основою для створення цієї першої радянської бібліотеки. В 1917 році фонд громадської міської бібліотеки складав 5000 томів. Книги цієї бібліотеки і багатьох інших новгород-сіверських бібліотек збереглись у фонді рідкісних книг. Зі складу рідкісних книг і архівних даних на початок 20 століття у Новгороді-Сіверському було не менше 15 бібліотек різних установ.

В 1901 році при повітовому земстві відкрилась педагогічна бібліотека, яка призначалась для вчителів народних училищ. Читачів обслуговувала Г.П. Чернявська, одночасно бувши завідуючою книжковим фондом і земською народною бібліотекою. В кінці 1917 року фонд її складав 2257 томів.

У фонді рідкісних книг є 7 примірників із єврейської бібліотеки читальні . Її існування не випадкове, адже в кінці 19 на початку 20 ст. євреї складали третю частину всього населення міста . Очевидно вона була відкрита на початку 20 століття. Її книжковий фонд в кінці 1917 року налічував 1500 томів. Єврейська бібліотека проіснувала до 1922 року.

Новгород-Сіверський має давні театральні традиції. На початку 20 століття тут успішно працював музично- драматичний гурток. Він мав свою самодіяльну трупу і постійно запрошував на гастролі відомих акторів і театральні колективи . Тут розпочав свою театральну кар’єру С. Вахтангов, останні роки свого життя зв’язав з містом відомий російський актор І.М. Уралов . Гурток мав свою бібліотеку , декілька примірників із якої збереглись у фонді рідкісних книг. Штамп цієї бібліотеки мав змінний набірний текст, який складався із дати реєстрації книги та її інвентарного номера . В 1917 році в цій бібліотеці було не більше 3000 книг.

У фонді рідкісних книг є книги з бібліотеки Новгород-Сіверського союзу споживчих кооперацій . Існування цієї бібліотеки підтвердили і архівні знахідки. Крім цієї фундаментальної бібліотеки були і її філіали в деяких селах. В лютому 1920 року ця бібліотека була також приєднана до центральної районної.

Також є декілька примірників із бібліотеки Новгород-Сіверського Заручейського двохкласного училища, бібліотеки Новгород-Сіверського духовного училища. У фонді рідкісної книги зберігаються книги з 40 особистих бібліотек міста, про що свідчать дарчі надписи, екслібриси , власницькі штампи на книгах.

печать

печатьпечать3печать4печать5печать6печать7печать8печать9печать10печать11печать12печать13печать14

У фонді рідкісної книги зберігаються книги з 40 особистих бібліотек міста, про що свідчать дарчі надписи, екслібриси , власницькі штампи на книгах.

Першою радянською бібліотекою в місті була центральна бібліотека- читальня, яка відкрилась в березні 1920 року. В її фонд влились фонди майже всіх дореволюційних бібліотек. При бібліотеці працювала бібліотечна секція ,яка займалась створенням бібліотечної мережі в повіті, розподільний пункт ,який займався забезпеченням районних бібліотек літературою. В 1920 році їх було 3- Заручейська, Пурисівська і Покровська.

В другій половині 1922 року в зв’язку з відсутністю фінансування районні бібліотеки закінчили своє існування .

Великих втрат зазнала бібліотека в часи Великої Вітчизняної війни .Але вже з вересня 1943 року бібліотека знову засвітила свій вогник. Для відновлення фонду багато книг бібліотеці дарували жителі міста. Колектив бібліотеки працював з подовженим робочим днем, для кращого задоволення потреб користувачів, на підприємствах міста були організовані пункти видачі.

працівники бібліотеки

Завдяки повсякденному піклуванню держави, місцевої влади , громадськості книжковий фонд щорічно поповнювався і мав якісний склад.

На належному рівні була і методична робота. Бібліотека відзначалася дипломами і почесними грамотами за активну участь в республіканських і обласних оглядах роботи. Районну бібліотеку було нагороджено дипломом III ступеня, як переможця республіканського огляду діяльності культурно-освітніх закладів по інтернаціональному вихованню населення.

В 1979 році бібліотека переїхала в чудове приміщення нового Палацу культури і 1 липня цього ж року була створена централізована бібліотечна система Збільшився обсяг робіт , відкрились нові відділи. Першим директором ЦБС стала Олександра Павлівна Ілляшенко , котра пішла на заслужений відпочинок в 1987 році. Директором була призначена Ганна Миколаївна Котова , а в 1989 році – Алла Михайлівна Коломієць, котра пропрацювала на цій посаді до 2007 року і віддала багато зусиль бібліотечній справі. З 2007 року директором ЦБС працює Костюкова Тетяна Анатоліївна.

Сьогодні в бібліотеці працюють на обслуговуванні читачів : Свириденко Олексій Іванович, Порохняч Тамара Миколаївна , Нестеренко Ірина Григорівна, Тартична Ольга Олександрівна, бібліограф- Трофименко Марина Сергіївна , методисти – Лакоза Тетяна Іванівна, Яковенко Катерина Володимирівна, у відділі комплектування – Головач Марина Михайлівна , Ганжа Ганна Іванівна .Всі вони хороші спеціалісти , люблять свою справу , користуються повагою читачів і вважають своїм основним завданням популяризацію літератури, виховуючи користувачів на кращих її зразках. .

Книжковий фонд бібліотеки налічує більше 73 тисяч примірників, а найбільша його цінність – рідкісні книги, які користуються попитом у істориків, краєзнавців , наукових працівників.

Для поповнення книжкових фондів допомогу надають спонсори. Книги про наш край , його історію , розвиток культури , про видатних людей бібліотека отримала від М.С. Бунака та А.М.Федірко, Світлани Кукарцевої, Юрія Мірошниченка , О.І.Скибенка.

Нові художні дитячі книги українською мовою, книги за шкільною програмою з літературознавства отримали з благодійної організації Президентського фонду Л.Д.Кучми “ Україна”.

Сьогодні Новгород-Сіверська центральна районна бібліотека професійно обслуговує до 3 тисяч користувачів, видача документів перевищує 50 тисяч примірників.

В 2011 році бібліотека стала переможцем у програмі "Бібліоміст". Завдяки цьому створений безкоштовний інтернет- центр. Це дозволило розширити послуги бібліотеки, залучити нових користувачів.

Центральна бібліотека – методичний центр для 39 сільських бібліотек- філіалів, який акумулює та аналізує інформацію про їх стан, надає допомогу за всіма напрямками їх діяльності .

Історія Новгород-Сіверської центральної районної бібліотеки доводить, що в усі роки існування вона була потрібна жителям міста та району як джерело знань та культурний осередок .

(Для написання статті було використано матеріали Воїнова С.С. «Справка об истории создания Новгород-Северской городской общественной библиотеки», бібліографічного покажчика Чернігівської державної обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка «Сторінки історії бібліотек Новгород-Сіверщини», спогади директора ЦБС Коломієць А.М. та інших колег ).

Директор Новгород-Сіверської централізованої бібліотечної системи Тетяна Костюкова

директор

Кiлькiсть переглядiв: 12425

Коментарi

  • Canadianmen

    2018-02-19 10:49:22

    Nice response in return of this matter with solid arguments and describing everything on the topic of that. [url=http://canadianpharmacymsn.com/]list of reputable canadian pharmacies[/url] cialis canadian pharmacy canadian cialis...

  • CanadaLib

    2018-02-19 09:45:11

    Fastidious response in return of this issue with firm arguments and describing all about that. [url=http://canadianpharmacyntx.com/]online pharmacies[/url] canada drug pharmacy canadian drugstore...

  • Canadianmen

    2018-02-19 09:28:04

    Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a leisure account it. Look complex to far added agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence? [url=http://canadianpharmacymsn.com/]canadadrugs price list[/url] no 1 canadian pharcharmy online best canadian pharmacies online...

  • TosRete

    2018-02-19 09:10:11

    Canaian Meds What Is Cephalexin Used To Treat Kamagra Sildenafil 100 Milligrams [url=http://cialicost.com]cheap cialis[/url] Generique Baclofen En France...

  • CanadaLib

    2018-02-19 08:23:22

    Thanks very nice blog! [url=http://canadianpharmacyntx.com/]canada drug pharmacy[/url] legitimate canadian mail order pharmacies buy prescription drugs from canada...

  • CanadaLib

    2018-02-19 07:03:39

    Hi, all the time i used to check webpage posts here early in the dawn, as i like to gain knowledge of more and more. [url=http://canadianpharmacyntx.com/]buy prescription drugs from canada[/url] canada pharmacies online prescriptions highest rated canadian pharmacies...

  • CanadaLib

    2018-02-19 05:42:07

    A motivating discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this issue, it might not be a taboo matter but generally people do not talk about these topics. To the next! Kind regards!! [url=http://canadianpharmacyntx.com/]canadian pharmacy viagra[/url] canadian pharmacy viagra brand trust pharmacy canada...

  • Canadianmen

    2018-02-19 05:26:04

    Thank you, I have recently been looking for info about this subject for ages and yours is the greatest I've found out so far. However, what about the bottom line? Are you positive concerning the supply? [url=http://canadianpharmacymsn.com/]canadian cialis[/url] best canadian pharmacies online canadian pharmacies shipping to usa...

  • CanadaLib

    2018-02-19 03:00:34

    Hi there, I check your new stuff on a regular basis. Your story-telling style is awesome, keep doing what you're doing! [url=http://canadianpharmacyntx.com/]canadian pharmacy viagra[/url] approved canadian online pharmacies legitimate canadian mail order pharmacies...

  • CanadaLib

    2018-02-19 01:40:13

    If some one needs expert view about blogging afterward i advise him/her to pay a visit this weblog, Keep up the nice work. [url=http://canadianpharmacyntx.com/]canadadrugs[/url] canadadrugs canadian drug store...